środa, 28 stycznia 2015

Co warto przywieźć z Francji?

Często pytacie co warto przywieźć z podróży do Francji. Długo się nad tym zastanawiałam, bo w końcu większość produktów i tak możemy znaleźć w polskich sklepach. Są jednak takie, które będą wspaniałą pamiątką dla nas i nadadzą się również na prezent!


Wino


Wino jest oczywiście obowiązkowym upominkiem z podróży do Francji. Wiele dobrych francuskich win możemy kupić w Polsce, ale są one odpowiednio droższe. Po analizie oferty 5 najpopularniejszych winiarskich sklepów zauważyłam, że są one w Polsce droższe o ponad 30%. Przy winach z dolnej półki nie robi to tak wielkiej różnicy, jednak gdy chcemy spróbować naprawdę dobrego, warto zakupić je we Francji. Oczywiście przy winach nie cena, a smak jest najważniejszy. I choć o gustach się nie rozmawia, są wina które na pewno zasmakują każdemu i nadadzą się na wspaniały prezent. Najoczywistszym wyborem są wina z rejonu Bordeaux, a ja polecam również białe wina alzackie.
Często w restauracjach znajdziemy wino z danego regionu, warto wtedy zamówić lampkę i je skosztować. Jeśli któreś nam szczególnie zasmakuje to warto zapytać kelnera, która winnica jest dostawcą restauracji. Olbrzymi wybór win znajdziecie w każdym większym sklepie, więc nie ma potrzeby wyszukiwania winiarni.

Sery


We Francji oficjalnie istnieje około 400 typów serów, każdy region, a nawet wioska, mają swój własny. Dlatego jeśli zasmakował nam szczególnie któryś to warto zapytać naszego gospodarza co to za rodzaj, choć zazwyczaj przed podaniem powinni nas o tym poinformować. Najlepsze sery znajdziemy na tradycyjnych marketach, które odbywają się w każdej miejscowości.

Kosmetyki


Francuskie kosmetyki cieszą się uznaniem na całym świecie, ale u nas dostępne są już od wielu lat i niekiedy są dużo tańsze (ot, choćby słynne kosmetyki Vichy, które w samym mieście Vichy są dużo droższe niż w Polsce). Warto natomiast zakupić kosmetyki bardziej egzotyczne, głównie kosmetyki arabskie lub stworzone z roślin tam naturalnie występujących. Warto więc we Francji poszukać 100% olejków (np. arganowego, migdałowego czy avocado), glinki marokańskiej (sprzedawana jest tutaj naturalnie w kamieniu) czy syryjskiego mydła aleppo.
Oprócz tego warto również zaopatrzyć się w kosmetyki regionalne, stworzone z naturalnych składników, jak np. mydło marsylijskie produkowane z oliwek czy kosmetyki z lawendą. Wszystko to znajdziemy w cenach dużo niższych niż w Polsce.
Przyprawy


Francja po okresie kolonializmu zachowała sporo terytoriów zamorskim i dzięki temu z łatwością możemy znaleźć wiele egzotycznych przypraw, jak choćby wanilię z Reunionu czy Madagaskaru (ten akurat nie jest terytorium francuskim, ale że leży niedaleko Reunionu, to produkty z niego łatwo znaleźć we francuskich sklepach). Warto też pomyśleć nad innymi przyprawami, które w Polsce są dość drogie, a tutaj można je kupić już za kilka centów.
5 komentarzy:

 1. Super,wino maja naprawdę dobre :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno z Francji trzeba sobie przywieźć kilka gatunków dobrego wina i Ja osobiście lubię też szynki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od dłuższego czasu zastanawiam się, co się takiego stało, że na blogu przestały się pojawiać kolejne wpisy i nie pojawiasz się na TL ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś z Francji przywiozłam zupę z zielonego groszku w kartonie. Stoi nieotwarta do dziś - niedługo pewnie wybuchnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zakupu sera raczej bym nie ryzykował, ale już butelkę wybornego francuskiego wina z największą ochotą nie raz spakowałem do walizki:)

  OdpowiedzUsuń